5.6.23

Kanoistický oddíl SK Žamberk, z.s.

Medaile z mistrovství Evropy a světa dopádlovaly až do Žamberka

Mistrovství Evropy juniorů v Bulharském Plovdivu

13.6 - 17.6.2016 se konalo v bulharském Plovdivu Mistrovství světa juniorů, kterého se zúčastnili žamberští závodníci Jakub Stejskal a Vojtěch Procházka. Startovali spolu s Čeřovským z Chomutova a Sobíškem ze Sparty Praha na čtyřkajaku - K4. Stejskal ještě na kajaku - K1. Vše na kilometrové trati. Závodní podmínky byly kruté. Nejprve teploty dosahovaly ve stínu 40°C a odpoledne silné bouřky s krupobitím. Potom Jakub se potýkal se střevním onemocněním z minulého týdne. Přesto startoval a skončil ve finále B na 5. místě.

Na K4 kluci postoupili z rozjíždky přímo do finále, které se jelo v neděli. Od startu se drželi mezi prvními pěti loděmi. Do cíle vjela první loď Běloruska a za nimi naši kluci. Zopakovali tak loňské druhé místo. Za tento úspěch za vzornou reprezentaci ČR a samozřejmě města Žamberka si zaslouží velkou gratulaci.

Mistrovství světa juniorů v běloruském Minsku

27.7 - 31.7.2016 se zůčastnili naši junioři v běloruském Minsku mistrovství světa. Závody probíhaly na dokončujícím se velkém kanále, větším než je náš kanál v Račicích. Odpovídalo to na zkušenost z minulosti, že tam bylo vše „bolšoje“. To jediné připomínalo minulost. Pořádek, čistota, dochvilnost, vše posekané a uklízené, kolem překrásný park to byla neuvěřitelná skutečnost.

Na závodech se Vojta Procházka a Kuba Stejskal soustředili pouze na K4 1000 m. Po poradě na K1 i K2 nestartovali vzhledem ke zkušenostem z MEJ. Do rozjíždky nastupovali v pátek. Za soupeře mimo jiné měli první dvě lodě z MEJ. Kluci po odstartování nejeli úplně dobře dojeli třetí a postoupili do semifinále, které se jelo za 4 hodiny. Zde předvedli perfektní jízdu a kvalifikovali se do nedělního finále. Před závodem byli kluci plně soustředění dobře rozježdění. Je to stav, který se musí každý naučit a je to fakt těžké. Od startu jeli naučenou taktikou. Prvních 500 m si hlídali špičku závodu. Ve druhé pětistovce se tempo výrazně zvýšilo. Naši se usadili na čtvrtém místě. Do cíle se přiřítilo několik lodí úplně vyrovnaných, tak se muselo čekat na videozáznam, který rozhodl, že ČR obsazuje třetí místo.

Rovněž za tento úspěch si zaslouží velkou gratulaci za vzornou reprezentaci ČR, města Žamberk i kanoistického oddílu SK. Přejeme jim další úspěšné reprezentační starty, které je ještě na podzim čekají. Jakub se zúčasní mistrovství světa v Německu v maratonu a Vojtu čekají OH naděje v Maďarsku.

Mistrovství světa veteránů v Litevstém Trakai

V době, kdy naši junioři startovali na MS v Minsku, veteráni se usídlili v Trakai v Litvě. Závodilo se na jezeře Galve, na kterém se předváděl ještě ve čtvrtek silný vítr, ale na závody se počasí umoudřilo. Všichni účastníci po dojetí obdrželi dřevěnné medaile s logem závodu ozdobené jantary. Čechům tyto medaile nestačili a z průzračné vody jich vylovili 26. Tři z nich, dvě zlaté a jednu stříbrnou si pro sebe vybojoval žamberský veterán Jiří Strnad.

Výsledky:
Mistrovství Evropy Plovdiv: Stejskal Jakub, Vojtěch Procházka K4 1000 m 2. místo
Mistrovství Evropy Plovdiv: Stejskal Jakub Finále B K1 1000 m 5. místo
Mistrovství světa Minsk: Stejskal Jakub, Vojtěch Procházka K4 1000 m 3. místo
Mistrovství světa Trakai: Strnad Jiří C 2x 1. místo, C 1x 2. místo